ETIC

Dış cephe yalıtımı için sabitleme sistemleri

ETIC nedir?

Dış Cephe Yalıtım Sabitlemeleri (ETIC), bina kabuklarının teknik ısı yalıtımına ilişkin gereklilikler uygun duvar kaplamalarıdır.

ETIC'in kullanımı, Almanya'da bina onayları kapsamında düzenlenmekte olup, özel durumlarda münferit uygulamaya ilişkin onaylar gerekli olabilir.

fischer'in ETIC sistemi kapsamındaki sabitleme ürünleri, yapıların ısı yalıtımına ilişkin üst düzey verimlilik ve ekoloji gerekliliklerini karşılamaktadır.

Bir bakışta fischer avantajları

  • Tek sağlayıcıdan tam kapsamlı hizmet
  • Mükemmel cephe ısı yalıtımı sayesinde, dış cepheden daha az ısı kaybı.
  • Daha az ısı enerjisi ihtiyacı sayesinde CO2 salımının güçlü biçimde azaltılması.
  • Taşıyıcı duvarda çatlaklara yol açılmaksızın köklü temel kumaş bakımı.
  • Eşit dış ölçümlerle daha ince duvarların inşa edilebilmesi sayesinde daha fazla kullanılabilir yapı içi alan.
  • Daha sağlıklı bir iç mekan atmosferi; iç duvar yüzey sıcaklığının daha yüksek olması yoğunlaşma kaybını önler, böylelikle sızıntı görüntüsü, mantar ve küf oluşumu söz konusu olmaz.
  • Çok yönlü cephe düzenlemesi; çok çeşitli yüzey kaplama malzeme, uygulama ve renk seçenekleri.
  • Mükemmel maliyet-fayda oranı; ETIC-Sistemleri, yeni ve eski bina cephelerinin ısı yalıtımı için en ekonomik seçeneklerden biridir.

Seramik ya da doğal taş yüzeyli modern ETIC-mimarisi

Yeni inşaat ve yeniden yapılandırma sektöründe dış cephe ısı yalıtımı özelliklerine ilişkin daha üst düzey gereklilikler nedeniyle, dış cephe yalıtımı sabitlemeleri giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsama, yalnızca bir bitirme katı gerektiren binalar da dahildir. Yüzeyler, ETIC-sistemlerinin üreticisine bağlı olarak, seramik ya da doğal taş yüzeylerdir. Bu da, sistem açısından söz konusu olan daha yüksek ölü yükten ötürü, dübel açısından daha yüksek bir performans gerektirmektedir. 

Kumaş içerisinden ankraj

Dübellerin donatı kumaşı içerisinden sabitleneceği hallerde, kumaş ağlarının zedelenmemesi ve yalıtım malzemesine itilmemesi amacıyla ince gövdeli bir dübel kullanılması gerekmektedir. Yükler perdah ve donatı kumaşı boyunca eşit dağıtıldığından, yalıtım malzemesinden bağımsız olarak, 60 mm'lik bir plaka çağı yeterlidir. Dübel boşluğu (a) şu değer neticesinde bulunur: (n = Metrekare başına dübel adedi).

Çift katmanlı duvar yapılarının yeniden yapımına ilişkin VBS-M

Tel sargılı armatür miktarı yeterli olmadığı ya da korozyondan ötürü zarar görmüş olduğu takdirde, sağlamlığın temini için bir yeniden yapılandırma çalışması gerçekleştirilmesi zorunludur. Mekanik ıslah edici duvar bağlantısı, tuğla kaplamanın gecikmiş, hızlı ve ekonomik bir şekilde yeniden yapılandırılmasını sağlar. 

Taş ve yatak derzindeki onaylı sabitleme değişken uygulama olanakları ve yüksek güvenlik boyutu sağlar. Bu amaç doğrultusunda; bir VBS-M ıslah edici duvar bağlantısı, taşıyıcı kabuk içerisine, tuğla örgüye karşılık gelecek şekilde mekanik olarak geçişli (push-through) biçimde monte edilip oturtulur. Taşıyıcı kabuk ve ilgili tuğla örgü içerisindeki iki dübel genişleme bölgesi güvenli bir bağlantı sağlar.

ETIC İrtibat kişileri

Danışmak istediğiniz herhangi bir konu mu var? Bizimle iletişime geçin!
sc93-delivery-1